wtorek, 25 sierpnia 2015

Jak znaleźć czas na czytanie w roku szkolnym?

Cześć! Dzisiaj mam dla Was coś, czego na tym blogu jeszcze nie było, a mianowicie poradnik. Zbliża się rok szkolny, a z nim obowiązki, prace domowe i nauka. To oznacza mniej czasu na czytanie. Napiszę Wam, jakie sposoby na czytanie w tym okresie mam ja. 


1. Wygospodaruj sobie czas.

Najlepszym sposobem na wygospodarowanie sobie czasu jest ułożenie planu dnia. Dobrze jest sobie dokładnie rozpisać, co o której godzinie będziemy robić. Ja w roku szkolnym czytam zazwyczaj wieczorem. 

2. Niech książka stanie się Twoją towarzyszką. 


Zabieraj książkę wszędzie, bo nigdy nie wiesz, gdzie i kiedy może natrafić się okazja do czytania. Ja często czytam w drodze do szkoły, na przerwach, czy na poczekalni u lekarza. 

3. Planuj, jakie książki chcesz przeczytać w danym miesiącu.

Miej na uwadze swoje możliwości i nie wymyślaj liczb z kosmosu. Wybierz te pozycje, które Cię interesują. W końcu czytanie ma być przyjemnością, a nie smutnym obowiązkiem, prawda? Możesz wybrać też jedną/dwie książki, które będą takimi dodatkowymi, które przeczytasz, gdy będziesz mieć więcej czasu. 

4. Wstań wcześniej.

Z dobrą książką z pewnością świetnie rozpoczniesz dzień. 

5. Zastanów się nad tym, co pożera Twój czas.

Godzinami siedzisz na Facebooku i Instagramie? A może obsesyjnie sprawdzasz Aska? Postaraj się to zmienić. Ogranicz czas, który spędzasz na portalach społecznościowych, czy oglądając telewizję. Na pewno bardziej zrelaksujesz się przy książce, niż przy komputerze. 

6. Czytaj przed snem. 

Serial raczej nie pomoże Ci się wyciszyć tak samo jak nawet krótkie czytanie, które też o wiele lepiej wpłynie na jakość Twojego snu. 

7. Wyłącz wszelkie urządzenia. 

Jeśli masz zamiar czytać-wyłącz komórkę, laptopa, tableta i telewizor. Chyba nic nie może rozproszyć bardziej od dźwięku ciągle przybywających powiadomień z Facebook'a, czy natarczywej koleżanki, która uparcie próbuje się z Tobą skontaktować. Jeśli nie będziesz rozproszona, bardziej skupisz się na czytaniu. A co za tym idzie? Będziesz czytała szybciej, więc zdołasz przeczytać więcej. 

8. Rozmawiaj o książkach z innymi. 


Rozmowa stanowi mobilizację do czytania. No bo kto nie chciałby się pochwalić, jaką książkę właśnie przeczytał? Trochę podyskutować, podzielić się swoją opinią na temat danego dzieła? 

9. Czytaj w drodze. 

Tak jak już pisałam, często czytam w drodze do szkoły i na zajęcia dodatkowe. Praktycznie zawsze biorę ze sobą książkę do samochodu. Po co bezczynnie patrzeć się na jezdnię, skoro można tak wykorzystać ten czas? 

10. Słuchaj audiobook'ów. 

To dobre rozwiązanie dla osób, które uprawiają sport. Słuchając audiobook'ów można biegać, jeździć na rowerze, spacerować. Ja raczej nie korzystam z takiej opcji, bo jak wiecie-wolę książki w wersji fizycznej, ale komuś może się to przydać. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się też książki w formie kieszonkowej. Zajmują o wiele mniej miejsca, niż te w normalnym wydaniu. A Wy jakie macie sposoby na czytanie w roku szkolnym? Koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach!