piątek, 30 stycznia 2015

"Igrzyska Śmierci" - Recenzja


Igrzyska Śmierci Autor: Suzanne Collins
Wydawnictwo: Media Rodzina
Tytuł oryginału: The Hunger Games
Ilość stron: 351
Ilość rozdziałów: 27

Na ruinach dawnej Ameryki Północnej znajduje się państwo Panem.  Podzielone jest na dwanaście dystryktów z imponującą stolicą-Kapitolem.  Okrutne i bezlitosne władze zmuszają podległe sobie dystrykty do oddawania corocznej daniny, w postaci chłopca i dziewczyny w wieku od 12 do 18 roku życia.  Dwoje nastolatków z każdego dystryktu musi wziąć udział w Głodowych Igrzyskach-walce na śmierć i życie, transmitowanej na żywo w całym kraju.

Wylosowane na dożynkach osoby przed Igrzyskami spędzają kilka dni w Kapitolu, gdzie przygotowują się do walki i zdobywają sympatię i uznanie sponsorów.  Sponsorzy mają zapewnić im niezbędne do przetrwania na arenie rzeczy.  Nikt,  oprócz organizatorów  nie wie,  jak będzie wyglądać arena. Co roku czekają na niej nowe niebezpieczeństwa.

Główną bohaterką i jednocześnie narratorką powieści jest szesnastoletnia Katniss Everdeen, mieszkanka jednego z najuboższych dystryktów.  Po tragicznej śmierci ojca stała się głową rodziny i  musi troszczyć się o młodszą siostrę i chorą matkę. Gdy ochotniczo zgłasza się do udziału w Głodowych Igrzyskach jej życie zmienia się o 180°.

Dlaczego zgłosiła się na ochotnika?
Czy przeżyje Głodowe Igrzyska?

Tego i innych rzeczy dowiecie się sięgając po tą wspaniałą książkę.


Dlaczego wspaniałą? 'Igrzyska Śmierci' to świetna książka rozpoczynająca genialną trylogię.  Wciąga już od pierwszej strony i trzyma w napięciu do ostatniego zdania.  Wzrusza i rozśmiesza,  wzbudza w czytelniku przeróżne emocje.  Collins jest mistrzynią w kreowaniu postaci,  każda z nich jest w swój sposób wyjątkowa i oryginalna.  Pierwszy tom doskonale wprowadza w trylogię i choć to nie on jest moją ulubioną częścią,  to nie żałuję ani minuty spędzonej na czytaniu.

Jeśli jeszcze nie sięgnęliście po tą cudowną powieść, zróbcie to jak najszybciej! Julka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz