piątek, 22 maja 2015

Eleonora & Park - recenzja książki


Eleonora & Park

Tytuł: Eleonora & Park
Ilość stron: 356
Autor: Rainbow Rowell
Wydawnictwo: Otwarte 

*Dwoje outsiderów, Jedna opowieść*

eleonora... rude włosy, dziwne ciuchy. Uważa Romea i Julię za bogate dzieciaki, które dostawały wszystko, co chciały. Najbardziej nie lubi weekendów, bo spędza je bez niego. 

park... dobrze mu w czerni. Denerwuje się, gdy musi prowadzić samochód w obecności taty. Uwielbia imię Eleonory i nie skróciłby go ani o sylabę. 

Tocząca się w ciągu jednego roku szkolnego opowieść o dwójce nastolatków dość mądrych, by zdawać sobie sprawę, że pierwszej miłości prawie nigdy nie udaje się przetrwać, ale na tyle odważnych, by dać jej szansę. Historia Eleonory i Parka. Innej dziewczyny, zakochanej w głupim Azjacie. 

Eleonora już od swojego pierwszego dnia w szkole postrzegana jest jako dziwak; nietypowe ubrania, burza rudych włosów na głowie, kilka kilogramów za dużo. 

Park jest indywidualistą, drogę z domu do szkoły i ze szkoły do domu spędza samotnie, zaszyty na siedzeniu szkolnego autobusu, czytając komiksy, z słuchawkami na uszach.

Ta dwójka tak bardzo się od siebie różni. Jak więc zwróciła na siebie uwagę? 

Pewnie by się tak nie stało, gdyby nie zadziałał przypadek. Eleonora jako nowa uczennica, nie ma swojego miejsca w autobusie. Park nie ma w nim swojej pary. I tak to się właśnie zaczęło; od milczenia, przez nieśmiałe spojrzenia i gesty, podczytywanie komiksów przez ramię, do coraz bardziej śmiałych rozmów i bliższej znajomości. 

Jednak czy sam fakt, że zwrócili na siebie uwagę, oznacza, że będą żyli długo i szczęśliwie? 

Już na samym początku dowiadujemy się, że powieść nie zakończy się happy endem. Niektórym może to przeszkadzać, bo spojleruje zakończenie. Ja też na początku byłam zła, ale potem spodobało mi się, że krok po kroku mogę dojść do tego, co to spowodowało i jak do tego doszło.  

Eleonora & Park to słodko-gorzka powieść. Słodka, bo sposób, w jaki bohaterowie troszczą się o siebie i się w sobie zakochują, jest przeuroczy. Gorzka, ponieważ porusza trudne tematy, jak zastraszanie, szykanowanie, przemoc.  

Mimo poważnych kwestii, jakie są zawarte na kartach tej książki i problemów, z jakimi muszą zmierzyć się bohaterowie, powieść ta nadal pozostaje pogodna i mówiąca o tym, jaką radość może sprawić nam obecność drugiej osoby, zwykła codzienność, pierwsze zauroczenie. 

Uważam, że książkę tą może przeczytać każdy, młodszy i starszy, zakochany i ten bez drugiej połówki, bo sposób, w jaki jest ona napisana, poruszy niemal każdego i niemal każdemu przypadnie do gustu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz